הידרותרפיה לכלבים – איך זה עובד?

July 19 2022doritr

אם שמעתם על טיפולי הידרותרפיה לכלבים ועל התרומה שלהם לכלב במצבים שונים ואתם תוהים במה מדובר, כדאי שתדעו כי הידרותרפיה היא למעשה מילה המורכבת משתי מילים לטיניות שהן: הידרו-תרפיה. הידרו = מים ותרפיה = טיפול, כלומר, טיפול במים. בעוד שבעבר טיפולי הידרותרפיה היו רלוונטיים לבני אדם בלבד, הרי שכיום הם רלוונטיים גם לכלבים. מדובר למעשה על שיטת טיפול בפיזיותרפיה אשר נעזרת במים ומנצלת את המאפיינים הייחודיים של המים לצורך התועלת של הכלב המטופל. הטיפולים הללו יעילים בתהליך שיקום ומאפשרים חזרה מהירה יותר של כלב לתפקוד רגיל לאחר פציעה או ניתוח. מעבר לכך הטיפולים משפרים את איכות החיים של האדם ומקלים על חוסר נוחות וכאב. הטיפולים מתבצעים בבריכה הידרותרפית מיוחדת או באמצעות הליכון תת מימי.

הידרותרפיה לכלבים - איך זה עובד?

מה צריך לדעת על הידרותרפיה לכלבים?

התכונות של המים למעשה מהוות את המפתח ליעילות וליתרונות של ההידרותרפיה ככלי טיפולי: מולקולות המים נמשכות אחת לשנייה ויוצרות התנגדות לתנועת הגוף במים. ההתנגדות תלויה במהירות התנועה, בשטח הפנים של הגוף בתנועה ובעומק השקיעה שלו. שימוש בתכונה המדובר בצורה מבוקרת מסייעת בשיפור הכושר הגופני של הכלב וכן בבניית מסת שריר.

כמו כן, הלחץ של המים על הגפיים והגוף המצויים מתחת למים מסייע בהפחתת נפיחויות ובצקות בכך שהוא גורם לתנועת נוזלים הרחק מהאזור הפגוע. לחץ על החזה הופך את הנשימה לקשה יותר וכך גם הריאות והלב עובדים קשה יותר. ניתן לשפר את מערכת הלב, כלי הדם והנשימה באמצעות פעילות מבוקרת במסגרת הטיפולים הללו.

יתרון נוסף בולט של פעילות במים היא היכולת של הגוף לצוף בהם. הגוף משתחרר מהמשקל שלו בהתאם לעומק של המים ואפקט כוח הכבידה יורד בצורה משמעותית. יכולת הציפה מהווה כלי טיפולי משמעותי בהידרותרפיה לכלבים שכן היא מאפשרת לכלב לבצע פעילות גופנית ללא כאבים. הלחץ על המפרקים ועל עמוד השדרה מופחת באופן משמעותי.

כיצד הידרותרפיה מסייעת לכלבים?

טיפולי הידרותרפיה יכולים לסייע לכלבים במגוון אופנים. הם יכולים לסייע בהקלה על כאב נפיחות ונוקשות, להעניק להם תחושה של רווחה בשל שחרור אנדרופינים, להקל על התכווצויות שרירים, לשפר את זרימת הדם, לסייע בתפיסה חושית מוגברת, לחזק את השרירים, לשפר את הקואורדינציה, לסייע בריפוי מואץ של רקמות, למנוע סיבוכים משניים, להאט הופעה של בעיות ניווניות, להפחית תסכול של כלבים אשר זקוקים ל CAGE REST ולשפר באופן כללי את איכות החיים של הכלב. היא יעילה מאוד בטיפול במצבים אורתופדיים שונים שכלבים סובלים מהם וכן בטיפול במצבים נוירולוגים שונים לרבות פגיעות בעמוד השדרה. היא מסייעת בטיפול במסת שריר ירודה, במקרה של רככת, במקרה שבו הכלב סובל ממוגבלויות כרוניות כתוצאה ממצב מולד, תאונה או טראומה או במצב שבו כלב סובל מהשמנת יתר.

Share:

babybell

הישארו מעודכנים