פריחה ועוד – מה מציק לעור שלכם?

July 19 2022doritr

עור בריא מהווה את אמצעי ההגנה הראשון והגדול ביותר בגוף של כל אחד. העור מגן על הגוף מפני חיידקים, מזהמים, מפגעי אקלים ועוד, אבל בשל העובדה שהוא מצוי ראשון בחזית הגוף, הוא זה שגם סופג עבורנו את האש ועל כן לא פעם אנשים סובלים ממחלות עור שונות. העור משמש כחוצץ בין המזהמים שסביבנו לבין האיברים הפנימיים שלנו ועל כן הוא חשוף לחומרים מזיקים, לחיידקים ומזהמים. יובש, גרד בעור, פצעונים או פריחות מהווים רק חלק מהתופעות שעלולות לתקוף את העור שלנו. במאמר הבא תקבלו את כל המידע אודות מחלות עור שונות והדרכים להתמודדות עימן.

פריחה ועוד - מה מציק לעור שלכם?

סוגי מחלות עור

אם יש לכם גרד בעור והדבר הראשון שחשבתם עליו הוא גרד בעור סרטן, חשוב שתדעו שלא כל גרד מעיד על מחלה ממארת שמתחוללת בגופכם ובמרבית המקרים מדובר על מחלות פשוטות יותר. יחד עם זה, המחלות הללו יכולות להסב לא מעט עוגמת נפש אם הן לא מטופלות ועל כן, חשוב לאבחון המחלה ובהתאם לכך לקבל טיפול מתאים בה. הנה חלק ממחלות העור הנפוצות:

אטופיק דרמטיטיס – מדובר על דלקת כרונית בעור אשר דומה לאלרגיה והיא נגרמת בשל רגישות יתר של העור. גורמי המחלה מגוונים ובינם ניתן למצוא סיבות גנטיות, שינויים במזג האוויר ועוד. תסמיני המחלה השכיחים ביותר הם פריחה, גרד, נפיחות ואדמומיות באזורים שונים של הגוף. אצל מבוגרים המחלה ניכרת בעיקר באזור הפנים, הצוואר, החזה והמפשעות. הבעיה נובעת ממחסור בחלבונים בעור וחוסר יכולת לשמר את הלחות הטבעית של האפידרמיס. אצל הסובלים מהתופעה, תהליך ייצור השומנים בעור לקוי מה שגורם לאבדן מים ויובש מוגבר בעור.

בכדי להתמודד עם המחלה המדוברת בצורה הטובה ביותר יש לשנות את אורח החיים וטיפול מוקפד בעור: יש להקפיד על מקלחות או אמבטיות קצרות ופושרות, יש להשתמש בסבון בעל PH נמוך השומר על החומציות של העור כגון תחליב סבון טיפולי. יש להשתמש בקרם בעל אפקט מרגיע מיד לאחר הרחצה ועוד.

אקזמה

מחלת עור נוספת היא אקזמה. מדובר על מצב של גירוי בעור אשר בא לידי ביטוי גם בדלקת, גרד ופריחה. האזורים הפגועים מאופיינים בעור יבש ועבה אשר מכוסה בקשקשים ולעיתים נוטה לפתח גם כתמי פיגמנטציה בגוון בהיר או כהה מהרגיל. הסיבה לאקזמה לא וודאית והיא מיוחדת לפעילות יתר של המערכת החיסונית או למגע עם חומרים שמעוררים גירוי בעור. הטיפול באקזמה יתמקד במניעת הגירוי ובהקלה שלו. מכיוון שהמחלה גורמת לעור מגורה ויבש חשוב להשתמש בסבונים ותחליבים שישמרו על העור גמיש ולח. ניתן גם להניח קומפרסים קרים על האזור המגורה.

פריחה או אדמומיות בעור

הפריחה באה לידי ביטוי בגבשושיות קטנות או אדמומיות בעור אשר נגרמות כתוצאה מחומרים כימיים, חיות, צמחים, תרופות, אלרגיה או אפילו שינוי קיצוני במזג האוויר, לחץ או מתח נפשי ועוד. הפריחה נוטה להופיע תוך 48 שעות לאחר המגע עם החומר. לרוב מדובר על תופעה מינורית שניתן לטפל בה באמצעים ביתיים פשוטים. במקרים חמורים יותר שבאים לידי ביטוי בנפיחות או הופעת שלפוחיות נדרש טיפול תרופתי.

לסיכום, גירודים בגוף ופריחה, יכולים להיות סימפטומים של מחלות שונות ועל כן חשוב לפנות לרופא מתאים בכדי לאבחן את המצב ולקבל טיפול מתאים שיסייע לכם בהקלה ובהחלמה של העור.

Share:

babybell

הישארו מעודכנים