מה זה התחדשות עירונית ומה ההבדל בין תמ”א 38 לפרויקט פינוי בינוי?

August 25 2022doritr

אם קיים בניין מגורים כלשהו או מספר בניינים אשר יש צורך שהם יעברו תהליך שיקום מבחינה פיזית וחברתית, חשוב לדעת כי קיימות מספר דרכים בכדי לבצע את התהליך המדובר. ישנם מקרים שבהם התהליך יבוצע על ידי יוזמה של גוף פרטי טיש מקרים שבהם התהליך יבוצע באמצעות יוזמה של רשות ציבורית. המטרה העיקרית של התהליך המדובר היא ליצור סביבת מגורים איכותית, לשפר את התשתיות הפיזיות, להציע יחידות דיור חדשות, לחדש את היחידות הקיימות, לשפר את בטיחות המבנים ועוד. למעשה, כאשר מדובר על פרויקט התחדשות עירונית הוא יכלול בתוכו פתרונות שונים לרבות: פינוי בינוי, תמ”א 38 ועוד. 

כיצד מתחילים פרויקט של התחדשות עירונית מסוג תמ”א 38?

בכדי להתחיל פרויקט של תמ”א 38, יש צורך שתהיה הסכמה של כל בעלי הדירות בנוגע לפרויקט. לאחר מכן, ניתן לבחור נציגות של בעלי הדירות שתפנה ליזמים פוטנציאלים לצורך מימוש הפרויקט והיא זאת שתבחר את היזם המתאים לביצוע הפרויקט. בהמשך יהיה צורך לפנות לעורך דין אשר מומחה בתחום שילווה את בעלי הדירות בכל מה שקשור לתהליך זה.

חשוב לדעת כי על פי החוק במדינת ישראל, יש צורך בהסכמה של 66 אחוזים מבעלי הדירות, אך אם יש דיירים אשר מתנגדים לביצוע התמ”א, עליהם להציג נימוקים מתאימים. לאחר שכל האישורים מתקבלים ומאושרים על ידי וועדת התכנון והבניה המקומית ניתן להתחיל את תהליך השיפוץ והחיזוק של הבניין. התהליך כולו יכול להימשך בן שנה לשנה וחצי.

פרויקט פינוי בינוי – במה הוא שונה מפרויקט תמ”א 38?

להבדיל מתמ”א 38 שבמסגרתו משפצים ומחזקים בניין או מספר בניינים קיימים, במסגרת פרויקט פינוי בינוי הורסים את המבנה כולו ובמקומו מקימים מבנה מגורים חדש וגבוה יותר. גם תהליך זה יכול להיות מקובל על ידי יזם פרטי או על ידי יוזמה של משרד השיכון והבינוי. הדיירים אשר הסכימו לתהליך פינוי בינוי יקבלו דירה חדשה בבניין חדש כאשר הדירה תהיה גדולה יותר, הערך שלה יהיה גבוה יותר וכל זה מבלי שהדיירים ידרשו להשקיע סכום כלכלי כלשהו.

בשונה מפרויקט תמ”א 38, אחוז ההסכמה הנדרש עבור הוצאת פרויקט פינוי בינוי לפועל הוא 88 אחוזים של בעלי הדירות בבניין.

מהם הסיכונים השכיחים בפרויקטים המדוברים?

ישנם סיכונים שיכולים להיות בפרויקטים הללו כגון: הפסקת עבודת הבנייה על ידי היזם בשל סיבות שונות כגון: קושי כלכלי להמשכת הפרויקט, מחסור בקונים פוטנציאלים לדירות, פשיטת רגל של היזם ועוד. כל אלה יכולות לעכב באופן משמעותי את הפרויקט ולעיתים גם לעצור אותו לחלוטין.

חשוב לדעת כי כיום פרויקטים בתחום התחדשות עירונית מתקיימים במגוון ערים ברחבי הארץ ואם אתם מעוניינים לברר אודות פרויקטים מעין אלה באזור תל אביב, כדאי לבדוק עם חברות העוסקות בתחום תל אביב נדלן לרבות בפרויקטים המדוברים, בכדי לקבל את המידע הנחוץ לכם.

Share:

babybell

הישארו מעודכנים