למה לבחור בפסיכולוג קרוב אליכם

October 28 2022doritr

טיפול פסיכולוגי הוא אומנם דבר הרבה יותר מקובל היום מאשר פעם, אבל מי שלא התנסה בו קודם לכן דרך ספת המטופל עשוי לגלות שלא תמיד מדובר בעניין פשוט: הן המטופל והן המטפל חייבים להסתגל אחד אל השני ולתת זה בזה אמון על מנת שהטיפול יצליח וישיג את המטרה שלו.

לעיתים ולמעשה בדרך כלל המטופל ימצא את עצמו נוגע בנושאים כואבים וקשים שלא קל לו לחשוף אותם גם אל מול עצמו. לכן מי שמתאר לעצמו שכל פגישה עם מטפל CBT חיפה  תסתיים בסופו של דבר בתחושת הקלה גדולה ושיפור בתחושה הכללית, עשוי לגלות כי הוא יצא מחלק מן הפגישות דווקא לאחר שעברה טלטלה לא קטנה (לא סתם יש על שולחן הפסיכולוג טישו….).

לא חסרים פסיכולוגים טובים

יש קרוב ל-10,000 פסיכולוגים פעילים בישראל (כלומר, כאלו שגם מטפלים ולא רק רשאים לעסוק במקצוע) ורבים מהם בעלי ניסיון עשיר ויכולים לספק טיפול באיכות מצוינת. ולמרות זאת, בקרב הציבור הרחב לעיתים קיימת ההנחה ש”כדי למצוא פסיכולוג טוב צריך לנסוע רחוק”. בפועל, כמעט בכל עיר או יישוב יש לפחות 2-3 פסיכולוגים, ואם אנחנו מדברים על ערים גדולות כמו חיפה, אין באמת צורך לנסוע רחוק ותוכלו למצוא בקלות פסיכולוג בחיפה שמתאים לכם.

ולמה בכל זאת חשוב לשים לב?

ההבדל שבין פסיכולוג, עובד סוציאלי קליני ופסיכותרפיסט – על מנת שאדם יציג את עצמו כפסיכולוג הרשאי לתת טיפול, הוא חייב להיות בעל תואר שני בפסיכולוגיה, לעבור את ההתמחות הנדרשת ולהיות רשום בפנקס הפסיכולוגים. אומנם גם עובד סוציאלי קליני עשוי להעניק טיפולים בתחום הנפש, אך מסלול הלימודים שלו הוא שונה לגמרי. כמו כן, היום כמעט כל אחד יכול להציג את עצמו כ-“פסיכותרפיסט”.

כימיה – פגישה עם פסיכולוג היא לא חתונה קתולית. יש אומנם פסיכולוגים שיבקשו יותר כסף עבור פגישה ראשונה שבה הם יכירו את הרקע שלכם, אך אין שום דבר שמחייב אתכם להישאר אצל פסיכולוג שאתם לא מרגישים שיש לכם כימיה אתו גם אחרי 2-3 פגישות.

הפסיכולוג מקצועי שיודע כיצד לשמור על מרחק בינו לבין המטופל בוודאי שלא ישמור לכם טינה…

התמחות – עולם הפסיכולוגיה היום הוא הרבה יותר מגוון ומסועף מאשר בעבר: מלבד פסיכולוג המטפל בשיטה הפסיכודינמית המוכרת שבה יושבים זה מול זה ומשוחחים, יש גם פסיכולוגים העושים שימוש בשיטות כמו CBT שהיא שיטה ממוקדת יותר לטיפול בקשיים כמו למשל חרדה או פוביה (אף על פי שמטפלים ב-CBT לא חייבים להיות בעלי הכשרה לעסוק בפסיכולוגיה).

בנוסף לכך, קיימות התמחויות ספציפיות כמו פסיכולוג שיקומי.

במקרה ואתם זקוקים לפסיכולוג מתמחה, ייתכן כי מגיעה לכם השתתפות עצמית בהתאם למצב הספציפי בו אתם נמצאים (למשל, טיפול שיקומי עשוי להיות ממומן על ידי קופת החולים שלכם).

Share:

babybell

הישארו מעודכנים